Gyakori Kérdések
Mi a korai fejlesztés/beavatkozás?
A korai beavatkozás szakemberek csapata által összeállított fejlesztési program, amelynek célja bizonyos fejlődési területek elmaradásának felzárkóztatása/pótlása, hibák korrigálása vagy enyhítése. Magába foglalja a gyógypedagógiai, mozgás, illetve egyéb specifikus intervenciót. A gyerek állapotának a javítása mellett tanácsadást nyújt a családnak. A megnevezésben szereplő korai szó jelzi, hogy a fejlesztés csecsemőkorra, kisgyerekkorra vonatkozik.
Mikor van szükség korai fejlesztésre?
Korai fejlesztés szükségességéről beszélünk akkor, ha egy (vagy lehet több is) területen elmaradás észlelhető a gyerek életkorához megfelelő szinthez képest. Ez előfordulhat a következő területeken:
- Érzékszervi: hallás-, látásproblémák;
- Kommunikáció: megkésett beszédfejlődés;
- Mozgásproblémák;
- Értelmi fejlődési elmaradás;
- Étkezési, szobatisztasági problémák;
- Viselkedészavarok;
- Egyéb (bármi, ami miatt a szülő bizonytalan a gyerek fejlődésével kapcsán, bátran forduljon szakemberhez);
Mi a célja a fejlesztésnek?
A korai fejlesztés legfőbb célja a gyerek felzárkóztatása, megsegítése, a problémák enyhítése, annak érdekében, hogy könnyebben illeszkedjék be a környezetébe. Mindez (a gyerek felmérése után) egyénre szabott, tervszerűen felépített fejlesztési terv alapján valósul meg.
Miért fontos a korai beavatkozás?
Nem csak fontos, hanem alapvetően elengedhetetlen a korai diagnózis. A probléma észlelése után alapvető a korai felmérés és az ezt követő fejlesztés. Minél hamarabb kezdődik el, annál eredményesebb. Ez azért, mert a csecsemőkor/kisgyerekkor a legfogékonyabb időszak az idegrendszer érése szempontjából.
„Más” az én gyerekem?
Minden gyereknek megvan az egyéni fejlődési ritmusa. A szülők gyakran észreveszik ha gyermekük fejlődése eltéréseket mutat a kortársakhoz viszonyítva, de nagyon sok esetben a környezet megnyugtatja őket, hogy ezt a gyerek majd „kinövi”. Nagyon sokszor halljuk ezt. Ha a szülőnek kérdései merülnek fel vagy elbizonytalanodik, mert valami fejlődési eltérést észlel gyermekében, bizalommal forduljon szakemberhez.