Evészavarok, evésvizsgálat
Kiknek kívánunk segíteni?
Az intézményünk kertében működő korai fejlesztő szolgálat 0-5 éves korú eltérő, megkésett fejlődésű illetve fogyatékkal élő gyermekekkel és az őket nevelő családokkal foglalkozik. Olyan 0-5 év közötti gyermekek és családjaik számára kívánunk segítséget nyújtani, akik valamilyen nehézséget, problémát jeleznek a gyermek etethetősége, evése kapcsán.
Mi az evészavar?
Az evés az ember legalapvetőbb szükségeleti közé tartozik, a gyarapodás és a fejlődés alapja. Az anya-gyerek kapcsolat kialakulásában alapvető fontossága van az étkezésnek. Ahogy a gyermek nő étkezése is változik és közösségi élménnyé, helyzetté alakul. Ha az evésfejlődési folyamatban valamilyen zavar keletkezik, akkor az előbb az anya-gyermek kapcsolatra majd az egész családra hatással van. A fiziológiai (testi) okokon túl, legtöbbször pszichés (lelki) okok és igen eltérő, változatos nevelési szokások állhatnak.
Az étkezés, evés, táplálás zavaraira sok meghatározás létezik. Íme néhány példa:
„Fejlődéstanilag akkor beszélünk etetási problémáról, amikor a gyermek megragad egy evési mintában és nem tud tovább lépni.” (Manno, Fox, Eicher, Kerwin, 2005)
„Bizonyos ételek fogyasztásának képtelensége vagy elutasítása (Benoit, 1998)
„Minimum négy hétig fennálló, etetés vagy étkezés közben fennálló problémás viselkedést nevezhetjük étkezési zavarnak.” (Hédervári-Heller, 2008)
Az evészavarok kísérőtünetei lehetnek bizonyos betegségeknek, elétrő fejlődésmenetnek, de egyre gyakrabban termésetes fejlődésű gyermekeknél is fellép, látszólag mindne előzmény nélkül.
Az evési nehézségek tipikusan megjelenő formái:
- Nehezített szopás, nyelés vagy rágás
- Kólika
- Visszatérő légúti megbetegedések, tüdőgyulladások
- Öklendezés, hányás, rendszeres köhögések az étkezések során
- Nem képes átváltani egyik textúráról a másikra (például pépesről darabosra)
- Önállósága evési helyzetben késik vagy elmarad
- Hosszúra nyúló étkezések ( 40 perc vagy annál több)
- Rumináció (miután lenyelte a falatot, visszaöklendezi és újra elkezdi rágni)
- Többszörös válogatósság
- Viselkedési problémák étkezési helyzetben
- Furcsa dolgokat eszik
- Súlyfejlődés leállása 2-3 hónapon keresztül vagy súlyvesztés
- Az étel részleges vagy teljes elutasítása
(Arts-Rodas és Benoit 1998, Arvedson ás Brodsky 2002)
Hogyan segítünk?
A táplálkozással kapcsolatos problémák, nehézségek, azok hátterének, okainak megértése és feltérképezése összetett feladat és az érintett családok sokszor képtelenek külső segítség nélkül meglépni ezt az elakadást. Intézményünkben, a budapesti Korai Fejlesztő Központban által kidolgozott jóLenni program és képzés elvei alapján, evésvizsgálat, egyéni konzultáció és szükség szerint evésterápiás csoport keretében segítünk abban, hogy az evészavarok okait feltárjuk, valamint konkrét javaslatokat, tippeket, ötleteket, kipróbált, bevált technikákat ajánlunk meg a kisgyermek evészavarainak leküzdésére.
Evésvizsgálatra és tanácsadásra kizárólag előzetes időpont egyeztetés alapján lehet jelentkezni. Ezt a Kapcsolat fülre kattintva kezdeményezhetik.